SPĘDŹ WAKACJE ŚWIADOMIE BEZ ŚMIERCIONOŚNYCH DOPALACZY - Aktualności - KPP Kraśnik

Aktualności

SPĘDŹ WAKACJE ŚWIADOMIE BEZ ŚMIERCIONOŚNYCH DOPALACZY

U progu wakacji policjanci z Kraśnika apelują do młodych ludzi, aby nie kupowali i nie zażywali tzw. dopalaczy oraz innych środków odurzających. Zwracamy się także rodziców, aby zwrócili uwagę na zachowanie swoich dzieci. Ostatnie wypadki zatrucia kilkunastu osób w województwie zachodniopomorskim to przykład i ostrzeżenie o szkodliwości tych substancji. Postarajmy się, aby zbliżające się wakacje spędzić bezpiecznie, bez śmiercionośnych dopalaczy i innych środków szkodliwych dla naszego organizmu.

Wakacje jest to czas, który sprzyja wielu ryzykownym zachowaniom wśród młodzieży. Młode osoby są otwarte na propozycje ciekawego, niebanalnego spędzania czasu, dobrej zabawy, która może się skończyć tragicznie. Młodzież, która w okresie wakacyjnym często spędza czas poza domem, daleko od rodziców i szkolnych obowiązków, niejednokrotnie sięga po środki odurzające. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia są tzw. dopalacze, które w swoim składzie zawierają substancje chemiczne niewiadomego pochodzenia oraz w nieznanej dawce.

W przypadku zatrucia, interwencje medyczne są skomplikowane, lekarze nie wiedzą, jak leczyć chorego, gdyż skład substancji toksycznych jest im nieznany. Środki te są również bardzo niebezpieczne z uwagi na fakt, że zazwyczaj produkowane są w nieodpowiednich warunkach, a te same nazwy handlowe nie zawsze zawierają takie same substancje chemiczne. W wielu przypadkach ratowanie człowieka zatrutego dopalaczem może z powyższych względów okazać się niemożliwe.

Policjanci ostrzegają, aby nie kupować i nie zażywać substancji niewiadomego pochodzenia. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia!

Zwracamy się do dorosłych, aby zwrócili szczególną uwagę na osoby niepełnoletnie i młodzież oraz na towarzystwo w jakim przebywają. Wystarczy naprawdę chwila, by doszło do tragedii, ale wystarczy jedna decyzja, by zapobiec, by pomóc, by uratować.

Postarajmy się, aby zbliżające się wakacje spędzić bezpiecznie, bez śmiercionośnych dopalaczy i innych środków szkodliwych dla naszego organizmu.