Aktualności

„BEZPIECZNY SENIOR W CYFROWYM ŚWIECIE”

Przedstawiciele kraśnickiej Policji wzięli wczoraj udział w spotkaniu „Bezpieczny senior w cyfrowym świecie”. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach programu SeniorOn organizowanym przez Polski Czerwony Krzyż i przedstawicieli z branży bankowości. Mundurowi przeprowadzili wykład połączony z prezentacją. Licznie zgromadzeni słuchacze mogli dowiedzieć się jak chronić się przed oszustami w używanych przez nich metodach na przykład „na wnuczka”, usłyszeli o cyfrowych zjawiskach takich jak spoofing, oszustwa na BLIK-a, SMS-y na niedopłatę, oraz innych związanych z cyberprzestępczością. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, z sali padało wiele pytań, na które wszyscy otrzymali odpowiedź.

Wczoraj kraśnicki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z przedstawicielami z branży bankowości w ramach programu SeniorOn zaprosił przedstawicieli kraśnickiej Policji jako prelegentów wykładu dotyczącego bezpieczeństwa seniorów z uwzględnieniem nowych zagrożeń i oszustw. Oficer prasowy mł. asp. Paweł Cieliczko przywitał w imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Kraśnicku mł. insp. Jacka Figla, wszystkich licznie   zgromadzonych gości , następnie słuchacze mogli dowiedzieć się podczas prowadzonego wykładu jak chronić się przed oszustami, którzy próbują wykorzystać naiwność osób w podeszłym wieku metodami na wnuczka i podobnymi. Policjanci tłumaczyli jak chronić swoje oszczędności i zapobiegać ich utracie na rzecz przestępców, przywoływali różne przykłady z terenu powiatu dotyczących omawianej tematyki. Seniorzy dowiedzieli się również o zjawisku spoofingu telefonicznego, który pozwala sprawcy podszywać się pod inny numer telefonu w dość prosty sposób. Mundurowi uwrażliwiali również wszystkich na oszustwa z użyciem SMSów na przykład na niedopłatę za różnego rodzaju media, a także wyjaśnili oszustwa na BLIK-a i inne zagrożenia czyhające w cyberprzestrzeni.
Dzielnicowy asp. szt. Krzysztof Tynecki, z racji zbliżającego się okresu jesiennego przypomniał również seniorom w ramach akcji „Noś odblaski”, zalety korzystania z tego typu akcesoriów. Słuchacze włączali się w panel dyskusyjny, zadawali dużo pytań, przytaczali różne historie z życia,  na koniec policjanci otrzymali podziękowania. Świadczy to o tym, że tego typu inicjatywy są potrzebne. Pozostałą część programu stanowiły warsztaty dla seniorów przygotowane przez przedstawicieli bankowości dotyczące bezpiecznego i rozważnego korzystania z nowych technologii i aplikacji na smartfonach i komputerach.

  • Prelekcja dla seniorów w sali
  • Prelekcja dla seniorów
  • Spotkanie z seniorami
Powrót na górę strony