Aktualności

CHROŃMY PRZED WYCHŁODZENIEM

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla osób borykających się w szczególności z bezdomnością, często przebywają oni w miejscach nieocieplonych, narażone jest przez to ich życie i zdrowie, gdyż temperatury tam panujące są niskie. Policjanci również w tym roku będą stale monitorować zagrożone rejony, proponując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Nie przechodźmy obojętnie widząc kogoś kto jest w potrzebie, zawiadamiajmy Policję bądź Straż Miejską by uchronić osobę narażoną przed wychłodzeniem-czasami wystarczy tylko jeden telefon.

Bieżący rok, ze względu na obowiązujące ograniczenia, nakazy i zakazy związane z wystąpieniem stanu epidemii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wywołanym zakażeniami wirusem SARS-COV-2 jest rokiem szczególnym, angażującym Policję do wielu dodatkowych zadań. Mimo tego funkcjonariusze - tak jak w poprzednich latach -zwracają uwagę na problem bezdomności.

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, kraśniccy policjanci apelują, ażeby reagować na widok osób zagrożonych wychłodzeniem, najczęściej bezdomnych. W grupie tej są również osoby starsze,  a także nietrzeźwe przebywające na dworze. Kiedy napotkamy taką sytuację informujmy o tym pod numerem alarmowym. Na pewno zostaną skierowani tam funkcjonariusze, którzy będą starali się pomóc.  

Oprócz tego policjanci w okresie zimowym podczas patrolowania rejonów na terenie powiatu kraśnickiego samodzielnie sprawdzają znane im miejsca, w których osoby zagrożone mogą przebywać. Wśród takich obiektów są pustostany, altanki , ogródki działkowe. Każdy kto zdecyduje się na pomoc może na nią liczyć, funkcjonariusze zaproponują ośrodek w którym można znaleźć ciepłe schronienie, posiłek i nocleg.

Pamiętajmy, że popularny mit iż alkohol rozgrzewa jest nieprawdą, na początku osoba taka rzeczywiście odczuwa przypływ ciepła ale następnie jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Wychodzenie na zewnątrz w takim stanie to poważne ryzyko, wystarczy chwila nieuwagi, potknięcie, brak siły na podniesienie się - reagujmy. Człowiek nietrzeźwy szybko traci ciepło.

Bądźmy życzliwi, nie oceniajmy a pomagajmy w takich sytuacjach. Numer alarmowy 112 , 986 (Straży Miejskiej) lub pogotowia ratunkowego zawsze jest do dyspozycji. Jeśli znamy miejsca zagrożone, możemy je również zaznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nasze zgłoszenie może przyczynić się do uratowania czyjegoś  życia.

młodszy aspirant Paweł Cieliczko

  • Zdjęcie przedstawia  pustostan i radiowóz.
Powrót na górę strony